romantyczno-heroistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ostatecznym wyniku dla Polaków zawsze życzliwe. Z drugiej strony, bezustannie przypominając młodemu pokoleniu, zwłaszcza z okazji jakże częstych u nas rocznic martyrologicznych, jakie to ofiary ponieść musieli ojcowie i matki czy też dziadkowie i babki, aby Polskę jednak przy życiu zachować, mimowolnie rozbudzamy i bez tego wiecznie żywe w tym narodzie nastroje romantyczno-heroistyczne czy zgoła straceńcze. Wszak jeszcze niedawno w związku z dyskusją nad perspektywami życiowymi młodej generacji mogliśmy słyszeć stwierdzenia, że współczesna młodzież nie widzi sensu w swoim życiu, podczas gdy jej rówieśnicy z pokolenia Kolumbów żyli ponoć, jako partyzanci, powstańcy i więźniowie kacetów, ciekawiej i barwniej w ciągłym obcowaniu ze śmiercią...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Markiewicz, Władysław 1986. Spraw polskich splątanie, Kraków : Wyd. : Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.