środkowoniemiecki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Pominięto znaczną liczbę nazwisk śląskich i europejskich rysowników i grafików, którzy podjęli tematykę karkonoską w swej twórczości, nie wniósłszy jednak tu wiele nowego. Jak z krótkiego zestawienia wynika, po większej części twórczość ta wywołana została lokalną potrzebą i przy całej biegłości technicznej nosi — przeważnie — cechy warsztatowe, obliczona na kalkulację chłonnego wciąż rynku zbytu, który zasilał się nie tylko na miejscu ale wciągnął też licznych artystów z terenów środkowoniemieckich i tamtejsze wydawnictwa. Skoro się zestawi tematykę poruszonych zagadnień krajoznawczych, które w zasadzie koncentrują się na istotnych osobliwościach terenu pod względem historycznym, czy geologiczno-geograficznym, w świetle takiego porównania zarysowuje się wyraźnie krajoznawczo-turystyczny charakter tej twórczości, której zadaniem stało się przede wszystkim upamiętnić odbiorcy wrażenia odebrane na wycieczkach, a w pewnym stopniu przygotować go do nich i pokierować na szlaku wędrówek...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierchy - Wierchy (Kraków ; Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.