środkowo-uzbecki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) czy gwary, którymi mówią wszystkie klasy miejskie. Takie zjawisko jest całkiem zrozumiałe z tego względu, że właśnie w miastach bardziej skupiają się i komunikują ze sobą ludzie z różnych okolic kraju niż w miejscowościach wiejskich, gdzie często ludność żyje w dalszym ciągu w ramach dawnych podziałów plemiennych. Tak było np. w Uzbekistanie, gdzie miejskie gwary taszkiencko-sainarkandzkie dialektu środkowo-uzbeckiego stały się podstawą narodowego uzbeckiego języka literackiego, który różnił się od innych, również uzbeckich dialektów wiejskich (zwłaszcza północnych), m. in. mniejszym stopniem zachowywania zjawisk harmonii wokalicznej,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Zagadnienia 1954. Zagadnienia językoznawstwa w świetle prac Józefa Stalina, tłum. W. Cienkowski et al., Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.