łukować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Odległość między kotwicami nie powinna być duża (dla przeciętnego statku wynosi około 2 szakle), gdyż przy silnym wietrze i fali statek będzie energicznie „chodził” (łukował), powodując w ten sposób nierówne naprężenia łańcuchów kotwicznych, oo z kolei może spowodować pełzanie kotwic, a wskutek tego dryf statku. Ponadto duża odległość między kotwicami spowoduje, że przy zmianie kierunku wiatru łańcuchy będą patrzeć w stosunku do siebie pod dużym kątem, co może spowodować ich pęknięcie (rys. 290). Trzeba bowiem pamiętać o tym, że przy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Gładysz, Bronisław 1957. Meteorologia dla żeglugi morskiej, Gdynia : Wyd. Morskie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.