złajdaczenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) „Mówię rzeczy tak stare, że ludzkość ich już nie pamięta”: przedmiotem rozmyślań Lecą jest człowiek bezradny i smutny, nieustannie doświadczany przez los dla chwały Boga lub Idei, lub wszystkiego, co ponad jednostkę może wyróść, usidlić ją i znieprawić. Oznacza to, iż przedmiotem rozmyślań Lecą jest człowiek w ogromie prawdziwie ludzkiego złajdaczenia, smrodu i deprawacji. Najbliżej storturowanej ofiary jest jej bliźni — kat; by zagazować parę milionów ludzi, potrzeba paru milionów innych ludzi, którzy najpierw uwierzą w sens gazowania, potem zaś słowo wiary przeobrażą w czyn. „Wierzę, że człowiek stworzy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Leopold, Wanda (oprac.) 1974. Myślę, że jestem... O Stanisławie Jerzym Lecu, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.