zydwestka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zatracało się wrażenie ruchu przy nieznacznej szybkości kilku węzłów. Łódź wydawała się zabawką zwariowanej wody, otoczona, to znów pokryta spienionymi bałwanami. Wściekłe bryzgi chlastały bezlitośnie twarde burty i z mlaśnięciem rozkoszy przylegały do odkrytych twarzy ludzi, aby ściec lodowatym strumieniem pod zydwestkę i potem pod nieprzemakalnym płaszczem wzdłuż krzyża aż do dygocących lędźwi. [...] Przy każdej okazji nieszczęsny obserwator pyta o godzinę. Jak długo musi jeszcze stać, zanim uda się na dobrze zasłużony odpoczynek pod mocnym pokładem?...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Borchardt, Karol Olgierd 1963. Krążownik spod Somosierry, Gdynia : Wyd. Morskie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.