zmozolić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ta wada psychiczna, głęboko zakorzeniona, niegdyś szkodliwa, obecnie powoduje coraz wyraźniejszy rozkład społeczności i upadek jej wszechstronny. Jedynym ratunkiem na taką niemoc jest praca mozolna, godność swoją szanująca, ale u nas ludzie przejęci zmysłem jakimś dynastycznym szpetnym nie wstydzą się jednocześnie plamić swych klejnotów czynami niesłowności i wszelkiego krętactwa. Obyż zmozolili dłonie pracą rzetelną, a wtedy owa mniemana kwadratura koła «biedy» od razu zostałaby rozwiązaną pomyślnie [...] Twierdzimy z naciskiem, że teraz tylko muskularno-umysłowa praca opłaci się najlepiej. Niech więc młodzież nasza pamięta tę bezwzględną...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Prus, Bolesław 1960a. Kroniki. T. 10, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.