zgramatykalizować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zasługuje jednak na uwagę argument Lercha za pochodzeniem mowy p.z. z języka mówionego, mianowicie chodzi o zdania o zabarwieniu ironicznym, w rodzaju „certo, abbiamo tutti i difetti”, albo „gospodyni szuka kluczy, które naturalnie gdzieś zginęły”, albo „wczoraj była ładna pogoda, ale ty musiałaś przeczytać powieść” itd. W zdaniach tego rodzaju, posługując się terminem Bally’ego, istnieje „figurę de pensée” — a więc środek ekspresywny jeszcze nie zgramatykalizowany i nie posiadający stałych wykładników gramatycznych; jedyny wskaźnik gramatyczny — intonacja, może zaistnieć tylko na terenie języka mówionego. Fakt ten zdaje się przemawiać za pochodzeniem mówionym mowy p.z. — przejęty z języka mówionego rozwija się już dalej dla potrzeb ekspresji literackiej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
KNeof - Kwartalnik Neofilologiczny (Wa­­­r­­­­­­­­sza­­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.