zaścigać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) „twarzowy“, zbyt „poetyczny“, żeby był szczery. Czuję — może mylnie — że poeci ci robią, co mogą, aby zadość uczynić „zamówieniu społecznemu“, które od nich wymaga, aby byli wszystkim — a więc retorami, agitatorami, tubami rezonansowymi — tylko nie poetami! I wydaje mi się, że ci poeci biedni, zaścigani i zaszczuci „zamówieniami społecznymi, takim czy innym — starają się, jak mogą, spełniać stawione im wymagania w przypuszczeniu, że tak trzeba, że inna twórczość jest nieaktualna, przeżyta, bezsensowna. że jednym słowem nie należy być czującym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Bąk, Wojciech 1947. Zagadnienia i postacie, Łódź ; Wrocław : Wyd. W. Bąka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo