zatargowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przygotowanie kwater to jednak dopiero wstęp do dalszej działalności. Każdy magnat był świadom tego, że jeśli chce odegrać jakąś rolę na sejmiku, to winien możliwie hojnie częstować szlachtę. Toteż przed sejmikiem w r. 1636 jeszcze w listopadzie pomyślano na dworze księcia Zasławskiego o wyekspediowaniu do Łucka trzech beczek wina wartości około 400 złp oraz posłano dworzanina dla „zatargowania ryb, owsa, na skupienie drew, szkła i naczynia na sejmik”.14 Nie on jeden tak się przygotowywał. Z listów Krzysztofa Opalińskiego dowiadujemy się, że i on przezornie myślał o zaopatrzeniu się na czas pobytu na sejmiku. W roku...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Czapliński, Władysław, Długosz, Józef 1982. Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku, wyd. 2, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.