zasymilowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) fenickiem... egipskiem. Wiara w Don Juańskiego Zeusa, w Afrodytę z piany wyłonioną, w Posejdona boga szlachty, wyścigów 1 marynarzy, wiara w Hermesa boga kupców, blagierów, oszustów i lichwiarzy jest tym kitem wspólnym, łączącym Greka z Krymu z Grekiem z Kartaginy. Odebrać Helleńczykom tę wspólnotę tradycjonalistyczną to znaczy skazać ich na zasymilowanie z barbarzyństwem. Przykładać do nich miarę rozumową i naukową, badać słońce i kpić z Seleny to jest pracować na benefis wrogów solidarności helleńskiej. Sofista, który obala wiarę w wyrocznię delficką, wspólną wszystkim Grekom, porozsypywanym po ziemi matce-Tetydzie, szkodzi Helladzie i podkopuje Ateny tak samo jak pyskacz Kleon i awanturnik choć ulubieniec ludu i „prorok we własnym kraju“ Alcybjades. Bóstwa...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowaczyński, Adolf 1922. Góry z piasku. Szkice, Warszawa : Nakł. Polskiego Posterunku Wydawniczego „Placówka”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownik

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.