zastałość

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Monolog hrabiego przed nadejściem naczelnika sprzysięźonych, autor zwykłym swym trybem rozszerza, może aż do zbytku. Dodaje naprzykład: „Czyliż warto wybawiać z kału tę ciasną i nędzną zbiorowość, która się zwie społeczeństwem, trony nie po królewsku zajmowane, spiknione samolubstwa warstw rozmaitych, niedołęztwo władzy, nielitościwą zastałość kościoła, i całą tę zorganizowaną obłudę rzeczy i ludzi? Mamże już same z siebie rozprzęgłe szyki prowadzić na walkę dla sprawy, co już straciła moc i panowanie? Poświęcam się na śmierć za...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Koźmian, Stanisław Egbert 1872. Pisma wierszem i prozą. T. 2, Poznań : Księgarnia J. K. Żupańskiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.