zarzęzić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Niepokój nie ustawał. Artyleria pukała, ale już gdzieś dalej. Tam gdzieś, za górami, musiało być lotnisko, jak zapewniał Li. Potem wszystko stopniowo ucichło, głuchy szum kaskady górskiej w dole znowu wybijał się na pierwszy plan. Gdzieś wysoko zarzęziły i zawarczały samochody. Li zapalał już „Gazika“. Denerwowały mnie jaskrawe światła, które znów zaczynały obmacywać żółtą glinę, albowiem przekonany byłem, że jeszcze niezupełnie ucichło na niebie. Ale czas leciał. Przeskoczywszy potok po drewnianym mostku, przerzuciliśmy bieg i „Gazik“ znów zaczął z wysiłkiem windować się na przełęcz...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Twórczość - Twórczość (Kraków / War­­­­­sza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo