zapozorować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Rozmowy były i ciężkie i trudne. Poseł cesarski baron Franciszek Bromberg od pięciu godzin usiłował przekonać cariewnę Zofię i kniazia Wasyla Wasyliewicza Golicyna do wiosennej wyprawy na Turcję. O to właśnie w największej tajemnicy prosił go cesarz Leopold I, aby pod nieobecność legata papieskiego jezuity Maurycego de Voty wpłynął na cariewnę i jej kochanka, by wojska carskie przynajmniej zapozorowały uderzenie na Stambuł. Baron korzystając z okazji, że kniaź Golicyn wyruszył na polowanie a on jest sam na sam z cariewną usiłował ją nawet przekupić ofiarowując jej woreczek złotego piasku, co tak rozbawiło cariewnę, iż złapała barona za rękę i zaprowadziła do olbrzymiej komory, gdzie na podłodze walały się całe kupy złota. Baronowi oczy wylazły na wierzch. A szczęki drgnęły. Cały za...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Marszałek, Jan 1998. Prokurator jezuitów, Warszawa : Polska Oficyna Wydawnicza
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.