zagrymasić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) złoty, ale może wróci, bo historia kręci się w kółko, cyklicznie. Chrześcijaństwo wprowadziło całkiem inne widzenie dziejów — docelowe, a więc rozwijające się ciągle, postępujące. XVIII wiek i XIX wiek z tej koncepcji wędrowania — pielgrzymki — wykroiły optymistyczne kategorie nieustannej ewolucji (podobno nawet Rousseau na sławne pytania o doskonalenie się ludzkości przez cywilizację zamierzał odpowiedzieć twierdząco, tylko w trakcie pisania zagrymasił i postawił wszystko do góry nogami). Te optymistyczne kategorie zachwiały się potężnie w obozach koncentracyjnych XX wieku (bo np. spokojne wyrzynanie, przy niedzieli, ludności Tasmanii czy Nowej Funlandii bardzo niewielu ludziom XIX wieku sen z powiek spędzało). Więc w końcu licho wie, czy patrząc na historię nam współczesną też nie żyjemy jakimiś dość fikcyjnymi kategoriami wyobraźni, jakimiś mitami?...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.