zadaszanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wczesnym latem rozpoczęto rozbudowę schroniska. Środki, i to większe niż planowano, uzyskano dzięki ofiarnym staraniom Zarządu Głównego PTT i pomocy prof. Smiałowskiego. Rozbudowę schroniska prowadził oddany sprawie inż. Laszczka, świadczy o tym tabliczka umocowana obok kominka w schronisku. Na czas zadaszania obiektu przeniosłem się z graciarnią do dwu namiotów. Jeden z nich był przeznaczony na mieszkanie, a drugi na naczynia kuchenne. Jednej nocy obydwa namioty sfrunęły z wiatrem aż pod las, tak że parę nocy trzeba było przespać na leżance pod płachtami namiotowymi. Rozbudowa schroniska odbywała się jednak systemem góralskim, nie trwała więc długo, toteż w krótkim czasie można było powrócić do normalnych pieleszy. Odnowione schronisko imponowało...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierchy - Wierchy (Kraków ; Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.