zachodnioeuropejski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Truduo o porę mniej przyjemną. Za czasów Romulusa rok zaczynał się w marcu, o czem świadczą nazwy łacińskie miesięcy września, października, listopada i ^grudnia, przechowane do dziś w językach zachodnioeuropejskich. Obecnie siódmy miesiąc, wrzesień, (fr. septembre) stał się dziewiątym, ósmy, październik (octobre) stał się dziesiątym, dziewiąty, listopad (novembre) — jedenastym, dziesiąty, grudzień (décembre)— dwunastym i ostatnim, y Niemałą też niedogodność pjraktyczną stanowi nierówność miesięcy. Do spamiętania, które miesiące ma...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Flammarion, Kamil 1904. Światy nieznane, spolszcz. K. Sporzyński, Warszawa : Gebethner i Wolff
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.