wytkanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) do Polski, lecz również głowę na karku. Umożliwiło im to rozwinięcie szerszej działalności, polegającej na tym, że kierując własną manufakturą i prowadząc dwadzieścia (na początek) warsztatów na własny rachunek, oddawali ponadto przędzę tkaczom-chałupnikom do wytkania, a nawet wstawiali do ich mieszkań własne warsztaty tkackie. Oprócz tego sprytni Saksończycy nadużywali swej wiedzy fachowej przez wykorzystywanie nieświadomości carskich urzędników komory celnej przy sprowadzaniu z zagranicy artykułów włókienniczych mniej znanych i wzbogacali się dodatkowo na bezprawnej sprzedaży w kraju przędzy (która miała być obrócona na przeróbkę w ich manufakturze) sprowadzanej z zagranicy po uprzywilejowanym, zniżonym cle. Rozumiesz teraz, Pawełku, na jakich...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Rymkiewicz, Władysław 1961. Ucieczka z ziemi obiecanej, Warszawa : Wyd. MON
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.