wyrzutnica

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Tynkownica: a) agsegat zasilający; b) wyrzutnica sprężarkowa; 1 pojemnik wlotowy, 2 komora zasilająca, 3 przenośnik śrubowy, 4 sprężarka, 5 silnik elektryczny, 6 zawór zwrotny, 7 komora mieszania, 8 przewody sprężonego powietrza, 9 przewód doprowadzający zaprawę do wyrzutnicy, 10 dysza wyrzutnicy, II dysza sprężonego powietrza, 12 śruba regulująca wzajemne położenie obu dysz, 13 zawór do regulacji strumienia sprężonego powietrza TYNKOWNICA, maszyna do przenoszenia zaprawy tynkarskiej i narzucania jej na tynkowaną (-» tynk) powierzchnię; zaprawę tłoczy się z miejsca jej wytwarzania do miejsca nanoszenia (na odległość w poziomie do 200 m, w pionie do 40 m) rurociągiem przy użyciu pompy o wydajności 1-3 m3/godz; u wylotu rurociągu instaluje się urządzenie nadające zaprawie wymaganą prędkość wytrysku — tzw. wyrzutnicę; rozróżnia się wy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.