wyjechanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) najściślejszych poszukiwań, nie znaleziono najmniejszego śladu, aby w tym czasie był w Warmii. Więc gdzież był? Od kapituły Warmińskiej otrzymał pozwolenie wyjechania za granicę dla dalszego kształcenia się w medycynie bez oznaczenia miejsca. Ozdobiony wieńcem doktorskim w Padwie (?) w roku 1499, tu więc a nie gdzieindziej chciał zyskać stopień naukowy doktora medycyny, bo Padwa w owym czasie najsłynniejszy miała fakultet medycyny, w trzech latach zbogaciwszy umysł swój nowemi wiadomościami z tytułem doktora medycyny, powinien był powrócić do kraju, wrócić na stanowisko swoje do Frauenburga. Nie wrócił jednak, wyna...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Polkowski, Ignacy 1873. Żywot Mikołaja Kopernika, wyd. 2, Gniezno : Druk. J. B. Langiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.