wychowawczo-agitacyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) założeniach realizmu socjalistycznego. Jej urzeczywistnieniu służy wszechobecny aparat kontroli. Jeszcze w roku 1948 powstaje Centralny Zarząd Teatrów weryfikujący działalność wszystkich scen w kraju. Teatr, spełniając przypisane sobie odgórnie funkcje wychowawczo-agitacyjne i demaskatorskie, opierać się miał na współczesnej socrealistycznej dramaturgii lub odpowiednio interpretowanej klasyce polskiej i obcej. Za najlepsze wzory dramaturgii realizmu krytycznego uważane były sztuki radzieckie, łączące problem walki politycznej z batalią o „nowego człowieka”. Jak zauważył S. Treugutt — teatr stał się „dodatkiem do tekstów” 2...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kaszyński, Stanisław (red.) 1983. Teatr Nowy w Łodzi 1949-1979, Łódź : Wyd. Łódzkie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.