wkraplanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przypuśćmy, iż oznaczamy alkaliczność rozcieńczonego roztworu alkali zapomocą miareczkowania, np. kwasem YlOO •normalnym w obecności fenolftaleiny jako wskaźnika. Roztwór alkali zawiera wolne jony OH', roztwór kwasu jony H*. Ustaliliśmy to wyżej. Podczas wkraplania z biurety kwasu do roztworu alkali, wolne jony H’ przenikają do wolnych jonów OH' i zobojętniają się wpólnie, tworząc natychmiast wodę. Po zobojętnieniu wszystkich jonów OH' w roztworze alkalicznym czerwone zabarwienie fenolftaleiny, zależne od obecności alkali, zginie od dalszego dodania kwasu. Możnaby sobie zatem pomyśleć: określamy ilość...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Arthus, Maurice 1922. Podstawy chemji fizjologicznej, przeł. M. Dominikiewicz, Warszawa : Trzaska, Evert i Michalski
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.