wkradnięcie się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Sens typiczny wielu wydarzeń jest potwierdzony nauką Chrystusa, Kościoła, zastosowaniem liturgicznym. Nie zawsze jednak grunt jest taki pewny. Są oczywiście teksty pozbawione tego sensu i nie trzeba go szukać gwałtem w każdym najdrobniejszym fakcie — jedyną rolą „duchową" różnych drobiazgowych wypadków jest przypominać nam realizm dzieła zbawienia; są też takie, gdzie ryzykujemy dowolną interpretację i możliwość wkradnięcia się ludzkich pomysłów. W tym ostatnim wypadku mamy już do czynienia z akomodacją — główną rolę gra tu osobisty wkład komentatora i jego praca umysłowa. Akomodację wolno stosować pod warunkiem, że się to czyni z umiarem i pamięta, że jej wyniki nic nie mają wspólnego z prawdziwym sensem Pisma św...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.