wewnątrzkompleksowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) CHELATOWE KOMPLEKSY, chelaty [gr. chile *szpony’], szczególnego typu związki —*■ kompleksowe (zw. również związkami wewnątrzkompleksowymi), w których grupy skoordynoOH O I 1 HjC ■ C=N N=C • \ ✓ \ / NI / V ✓ \ CH, wane (—*■ addendy) —przeważnie cząsteczki związków organicznych — są przynajmniej dwukrotnie związane z jonem centralnym; w wyniku tego rodzaI ju koordynacji chelatowej H,C-Ć=N N=Ć-CH, powstaje kilkuczłonowy, i ‘ I mocno sprzężony pier- ® OH Ścień, który decyduje o Dwumetyloglioksan niklawy wyjątkowej trwałości kompleksu. Tego rodzaju kompleksem jest np. zielony barw...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.