uśmiechniony

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) „Ty — choćby mocna — podlegniesz niemocy, choćby duch — glinie”. Jakże to odbiegło od schematu małżeńskiego, gdzie żona drżała, by nie skrępować skrzydeł wolnego ducha!. „Na świetle dni twych, na cieniu twych nocy uczujesz jarzma zgrzyt i pięść przemocy”. A teraz idź, idź do niego, „ty piękna i ty uśmiechniona, której usteczka rozchyla pustota”, idź a bacz, żeby mu się krzywda przez ciebie nie stała! Idź, niewolnico przed panem twym zgięta, — poprawia się dziś Konopnicka z gorzką ironią — idź, sama szyję podawaj w te pęta. To — prawo...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dickstein-Wieleżyńska, Julja 1927. Konopnicka. Dzieje natchnień i myśli, Warszawa : Księgarnia K. Wojnara i S-ki
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.