teoretycznomnogościowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Jedna z możliwości wyjaśnienia tej kwestii pojawia się wraz z testem Rapaporta zastosowanym do Parsonsowskiego przeformułowania teorii Meinongowskiej: teoria ta wydaje się sprzeczna bądź niesprzeczna w zależności od sposobu jej sformułowania, tzn. jeśli zachowamy teoretycznomodelową notację Parsonsa, to paradoks nie powstaje. „Jeśli natomiast zdecydujemy się na intuicyjnie bardziej przekonujące ujęcie, tj. mniej teoretycznomnogościowe i formalne, wówczas paradoks daje się wyprowadzić”12. Zwrot „intuicyjnie przekonujące” odnosi się do pierwotnych idei Meinonga, różna zaś ocena wariantów wskazuje na rolę, którą może odgrywać przeformułowanie teorii: może ono dostarczać nowej interpretacji tej teorii. Jest tak z pewnością w wypadku systemu Castańedy, systemu odpornego — jak tego dowodzi Rapaport — na paradoks, gdyż uznając, że nie istnieje byt pozostający w sprzeczności, nie może on rodzić paradoksu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pelc, Jerzy, Koj, Leon (red.) 1991. Semiotyka dziś i wczoraj. Wybór tekstów, Wrocław : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.