teoretyczno-wychowawczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Nawet jednak ten bliski cel widziany jest przez specyficzne federalistyczne kategorie rewolucyjnego działania, usuwające na dalszy plan działanie polityczne. Federalistyczne ujęcie działania to przede wszystkim „systematyczne mobilizowanie żywych sił naszego społeczeństwa” i zadbanie wszelkimi dostępnymi środkami, głównie zaś przez cierpliwą działalność teoretyczno-wychowawczą, o przygotowanie ich do nadchodzącej „ery walki trudnej, ale płodnej, walki o władzę konstytucyjną ludu europejskiego, walki o społeczeństwo federalistyczne, o przyszłość człowieka wolnego i odpowiedzialnego” 3. Rangę tego działania podnieść ma usilne podkreślanie na każdym kroku, że jest ono ni mniej ni więcej tylko wręcz rewolucją...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo