teoretyczno-metodologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) go materializmu. Wszystkie końce dc je przedstawicieli determinizmu geograficznego — zauważa Tadeusz Szczurkiewicz — były oparte nie tylko na niewyczerpującej i nazbyt swobodnej indukcji, ale i „na założeniu — z którego przeważnie nie zdawali sobie sprawy — że fakty społeczne, gospodarcze i kulturowe są sprowadzalne do procesów czysto mechanistycznych, fizykalnych, albo na założeniu, że psychika człowieka jest wyłącznie receptywna i dlatego może być jednoznacznie wyznaczoną przez środowisko geograficzne” (s. 130). Nic więc dziwnego’ że zawarta w studium pt. W sprawie niektórych przesłanek kierunku antropologicznego 1 geograficznego w socjologii krytyka teoretyczno-metodologiczna tych stanowisk socjologicznych ma równocześnie wymiar filozoficzny, odwołuje się nie tylko do faktów i ustaleń nauk empirycznych, ale również do kategorii filozoficznych takich jak nominalizm, solipsyzm ontologiczny i gnozeologiczny, monizrn fizykalistyczny (s. 199—200, 203)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo