teoretyczno-filmowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Filmowym” (nr 4 (32) 1958, s. 17—32). Autor rozpatruje tu poglądy Ingardena na tle historycznym, porównując je z ogłaszanymi równocześnie teoriami filmu oraz poddaje krytyce zasadnicze tezy Ingardenowskiej koncepcji sztuki filmowej. Zdaniem Morawskiego, poglądy Ingardena w zakresie uwag ściśle teoretyczno-filmowych nie są odkrywcze, interesujące natomiast są jego pomysły „... filozoficzno-estetyczne, które zostały do filmu zaaplikowane” (s. 25—26). Ostrze krytyki Morawskiego skierowuje się znowu przeciw pojmowaniu widowiska filmowego jako przedmiotu intencjonalnego oraz przeciwko „warstwom”, które w filmie Ingardena wyróżnia. Wyszczególnione przez Ingardena warstwy, miano...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.