teologiczno-liturgiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Judasz ukrzyżował Pana Jezusa. Dobro jednak zwyciężyło w tej walce równego z równym, zwyciężyła «światłość wiekuista» i Pan Jezus zmartwychwstał” (Stomma 1981, 118). Znane są też opowieści o ptakach przylatujących na zrównanie, by pocieszać Matkę Boską, dzień ten (25 marca) nazywany jest też, „niezgodnie z teologiczno-liturgicznym znaczeniem święta” dniem Matki Boskiej Bolesnej. Dobór daty święta męki Pańskiej na dzień 25 marca jest związany z ludowym kalendarzem solarnym, według którego 25 marca przypada wiosenne zrównanie dnia z nocą...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Etnolingwistyka - Etnolingwistyka (L­u­­­­­­blin)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.