teologiczno-katechizmowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 1. 	Uwagi w sprawie stereotypu Będzie tu mowa o stereotypie i to (powiedzmy tautologicznie) „stereotypie potocznym”. Jednak trzeba odróżnić — ze względu na jego genezę i funkcję — dwie jego odmiany: spontaniczną (tak kształtuje się stereotyp szewca-pijaka, Szkota-skąpca) i teologiczno-katechizmową, którą nazywam tutaj odmianą indoktrynacyjną („indokrynację” rozumiem za słownikiem Kopalińskiego, 1994 — jako systematyczne i zorganizowane wpajanie przekonań, poglądów i idei). W potocznym wyobrażeniu anioła moment indokrynacyjny wydaje się dominujący (podobnie jak w wyobrażeniu Boga, nieba, świętych). Ponieważ chodzi tu o poezję księdza, wpi...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kreja, Bogusław (red.) 1999. Tysiąc lat polskiego słownictwa religijnego, Gdańsk : UG
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.