szparski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Odpowiedziałem, że nie, więc Szamochin ciągnął dalej: — Rzecz dzieje się w guberni Moskiewskiej, w jednym z jej północnych powiatów. Przyroda tu, muszę dodać, wręcz fenomenalna! Dwór nasz stoi na wysokim brzegu wartko płynącej rzeczki, obok tak zwanego szparskiego zakrętu, gdzie woda szumi dzień i noc; proszę sobie wyobrazić wielki stary ogród, pełne wdzięku kwietniki, pasiekę, warzywnik, w dole rzeka z puszystymi wierzbami, które — gdy opadnie rosa — matowieją z lekka, jakby siwiały; na przeciwległym brzegu łąka, za łąką na wzgórzu ciemny, tajemniczy bór. A w borze mnóstwo rydzów i w najdzikszych ostę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Czechow, Antoni 1956-1962. Dzieła. T. 1-11, [tłum. różni], Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.