szpadka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Taka była główka i gardziołek naszego sokoła; piórka zaś jego skrzydełek wyobrażał sztadsklajd zielonej barwy, szeroko złotym bramowany haftem; z tyłu klucz szambelański, z boku trójgraniasta szpadka. Nóżki jego — hrabia długo tłómaczył podczaszynie nieobeznanej z etykietą dworu, dla czego nie wziął jedwabnych pończoch i trzewików z duźemi klamrami, ale bóciki o sztylpach do króciutkich białych z fantazyami pluderek, i skończył na tern: „Królewicz nie ma jeszcze właściwego dworu, jest moim przypadkowym sąsiadem, a ja na swoich dobrach •czyż nie jestem małym królikiem? O, z panami trzeba...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Siemieński, Lucyan 1881. Dzieła. T. 7, Warszawa : Nakł. i Druk. J. Ungra
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.