szpacjer

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) chociaż wy coraz opieszalsi korespondenci. Mieliśmy niedawno Chlewińskiego, dobry i przyjemny człowiek; sekretarz jego Chomiński3 wdał się nie w swoje, zresztą poczciwy żołnierz i literat. i; Jestem zdrów, chrypka mnie po egzaminach na dni kilka oniemiła, teraz już mogę gadać. Piękne dni, szpacjer częsty niemało ożywia na pół martwą istotę. Klacz moja,4 niedawno uzdrowiona, nosi mnie po górach i dolinach; zda się mnie rozumieć i ledwo nie mówi ze mną; na przechadzce puszczam ją, idzie z daleka za mną, pozwala patrzeć i rozmyślać; zawołana, stawi się na rozkaz...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mickiewicz, Adam 1953. Dzieła. Wydanie narodowe. T. 14. Listy. Cz. 1, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.