szowinistyczno-odwetowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Adolf Hitler nie pojawił się na scenie - jak twierdzi Szafarz - aby dać nauczkę Stalinowi kontynuującemu (choć na swój sposób) dzieło Lenina. Nie Hitler stworzył narodowosocjalistyczne Niemcy, a warunki społeczne w Niemczech, wielkomocarstwowe nastroje nacjonalistyczne, zabarwione rasizmem, zrodziły Hitlera. Nazizm był syndromem niemieckich dążeń socjalnych i szowinistyczno-odwetowych. Hitler porozumiał się z wielkim kapitałem, który dostrzegł w nim, w jego partii NSDAP, sposób na wewnętrzne kierowanie społeczeństwem niemieckim i na ekspansję zewnętrzną. Jej plany na Wschodzie i Zachodzie były podobne, jak kajzerowskich...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dziś - Dziś. Przegląd Społeczny (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.