szlachcic-rozbójnik

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) gali o odszkodowanie. I chyba bez skutku.13 Ledwie jako tako zapomniano o Schleglu, popróbował szczęścia na gościńcu szlachcic Wojciech Rychwalski, dziedzic Rychwału. Ofiarą padli kupcy wrocławscy jadący w kilka fur z bardzo cennym towarem. Król Zygmunt Stary nakazał ująć szlachcica-rozbójnika. Starosta generalny Andrzej Górka powołał pod broń mieszczan poznańskich, obowiązanych do wypraw przeciw przestępcom. Cechy wystawiły razem stu osiemnastu ludzi. Wyprawa zdobyła Rychwał i pojmała Rychwalskiego z jego wspólnikami. Przesiedzieli potem w więzieniu pod ratuszem poznańskim całe dwa lata, na koniec zostali ścięci i pochowani na koszt miasta (r. 1545).14 175...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Sieciechowiczowa, Lucyna 1974. Życie codzienne w renesansowym Poznaniu 1518-1619, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.