sworzenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) powziął myśl zastosowania tego do Wisły pod Warszawą. W tym celu,, po zrobieniu obszernego modelu takowego mostu w własnym mieszkaniu, uskutecznił dla gruntowniejszego i długoletniego wypróbowania, kosztem, jak się zdaje, rządowym, próbę jednego przęsła takiego mostu w dołach pod Pulkowem, między szosą a okopami, nad Wisłą niegdyś po cegielniach utworzonych. Próba ta zasadzała się na tym, iż żelazny łańcuch z ogniw szerokich na 8 cali i grubych na 2 cale, sworzeniami połączonych, rozciągnięto od jednego wierzchołka góry do drugiego nad tymi dołami i na nim pozawieszano w odstępach 10-łokciowych wielkie skrzynie drewniane, piaskiem zupełnie napełnione. Próba ta przez kilka...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
RWarsz - Rocznik Warszawski (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.