stwarzalność

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) czące elektryczności. Najnaturalniejszem byłoby przypuszczenie, że ciało takie wcale nie zawiera elektryczności; w takim jednak razie analogia nasza nie da żadnego odzwierciedlenia faktu, że przez tarcie wzajemne dwóch ciał, nie zawierających elektryczności, zjawia się elektryczność w każdem z nich. (Instynktownie zaś wzdragamy się przed dopuszczeniem stwarzalności tej „substancyi“ elektrycznej.) Innem przypuszczeniem byłoby to, że ciało nienaładowane zawiera oba rodzaje elektryczności, szklaną i jedwabną, w takim stosunku, że jedna zobojętnia działanie drugiej, i że skutek tarcia polega na oddzieleniu tych dwóch rodzajów, przyczem jeden rodzaj elektryczności przyczepia się do szkła, drugi do jedwabiu; działanie takie dałoby się może naśladować przy pomocy gąbek napojonych dwiema różnemi cieczami. Według tego przypusz...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Campbell, Norman R. 1913. Zasady elektryczności (jako przykład do metodologii), przeł. L. Silberstein, Warszawa : Księgarnia E. Wende i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.