strukturalno-ekspresywny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) pod względem gramatyczno-fleksyjnym wyraźnie ukierunkowany. Powstałe przy jego udziale formacje mają z zasady rodzaj nijaki, jak np.: dziecię, gąsię, kaczę, szczenię itd. Wydaje się, iż na tej właśnie podstawie funkcję formantu -ę można by określić jako strukturalno-ekspresywną, a nie, jak to przyjmowano dotychczas, deminutywną lub deminutywno-ekspresywną. Kojarzenie z nazwami istot niedorosłych i to od najdawniejszych czasów określonego elementu ekspresji wynika już tylko z faktu, że chodzi tu przecież o istoty młode, małe itd., czyli jest ono dyktowane w dużym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
BPTJ - Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ję­zy­ko­znawczego (Kraków / Wrocław / War­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.