spraszać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ten nadmiar gorliwości, że już jest niepotrzebnym. Nazajutrz po wysłaniu depeszy znaleziono Ramira przerąbanego w pół na placu publicznym, co Machiawel opowiada w następnym liście, dodając te słowa: „Stało się jako przewidziałem; taka była wola księcia, zapewnie by pokazać że umie i wznosić i strącać ludzi według upodobania.“ Kiedyindzićj książę sprasza na zgodę do Sinigalii swych zaciętych nieprzyjaciół: Vitellozzich, 01iverettów i Orsinich, daje im rękojmie, obietnice, przysięgi, a zwabiwszy pod dach jeden, rozkazuje bez miłosierdzia wymordować. Wszystkich oszukał, ale nie Machiawela...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Koźmian, Stanisław Egbert 1872. Pisma wierszem i prozą. T. 2, Poznań : Księgarnia J. K. Żupańskiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.