społeczno-typologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) zresztą z ogólną tendencją rozwojową w obrębie komparatystyki światowej, za wyższy typ badań w hierarchii komparatystycznej, ponieważ pozwalają one ustalać pewne prawidłowości w rozwoju literatury w ogóle. Badania typologiczne, obejmujące „literackie analogie, związki, względnie różnice” dzieli Duriśin na: 1) Związki społeczno-typologiczne („Należą tutaj przede wszystkim kwestie z zakresu ideologii politycznej, moralności, filozofii, religii, problemy, które przynosi rozwój nauki, pozostałych form sztuki, prawna świadomość itp.20”), 2) Literacko-typologiczne związki...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Janaszek-Ivaničková, Halina 1980. O współczesnej komparatystyce literackiej, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo