społeczno-afektywny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) kich wymiarach jego istnienia. Lecz twierdzenie to ma sens tylko wtedy, gdy człowiek posiada faktyczną wolność wewnętrzną i nie jest definitywnie skazany na zło przez fatalizm właściwy jego biologicznemu dziedzictwu, jego „zwierzęcości”. W tym właśnie miejscu refleksja o charakterze ogólnym przecina się z myślą o własnym rozwoju i z poszukiwaniem bardziej osobistym.Trzydzieści lat badań w dziedzinie neurobiologii nad zachowaniami społeczno-afektywnymi nieuchronnie doprowadziły mnie do podjęcia kwestii zasadniczej: czy mózg ludzki jest nieuniknionym źródłem przymusu i przemocy, czy przeciwnie, choćby potencjalnym narzędziem wolności i pokoju?...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Delumeau, Jean (red.) 1998. Uczony i wiara. Wy­znania ludzi nauki, przekł. J. Grosfeld, Warszawa : Volumen
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.