specjalista-położnik

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ciąży nadmiernie długo trwającej, tj. dzieci znacznie przenoszone, cechują się nie tyle ponadnormalnymi cechami dojrzałości, ile raczej patologicznymi, o charakterze zmian wstecznych (przyżyciowa maceracja skóry rąk 1 nóg, brunatnawe zabarwienie skóry i błon płodowych, postępujące zwiotczenie skóry i spadek wagi będący następstwem utraty wody w tkankach, zagęszczone, skąpe lub brakujące wody płodowe). Zmiany takie mogą być oczywiście dostrzeżone (i odnotowane w dokumentacji lekarskiej) tylko przez liczącego się z nimi dobrego specjalistę-położnika lub pediatrę. Nadmierne natomiast cechy dojrzałości anatomicznej, które wcale nie świadczą o patologicznej „naddojrzałości" i które nie dowodzą nadmiernego przenoszenia, wyrażać się mogą długością ponad 54 cm i wagą ponad 4000 g. Wymiary takie upoważniają do stwierdzenia, że dziecko jest nienormalnie duże, ale nie do twierdzenia, że jest „przejrzałe" i przenoszone...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Popielski, Bolesław 1968. Medycyna i prawo, wyd. drugie, rozszerz. i zmien., Warszawa : PZWL
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.