skserować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ciekawe i niewątpliwie istotne jest pominięte w niniejszej pracy spojrzenie z normatywnego punktu widzenia na nowo powstałe derywaty. Ich budowa słowotwórcza nie budzi zastrzeżeń, jest przejrzysta. Natomiast można się zastanowić nad tym, czy ich pojawienie się w języku jest uzasadnione potrzebami komunikacji językowej. Wiele z nich jest raczej udanymi neologizmami, wypełniają one lukę w słownictwie, np. informatyzować, komputeryzować, skserować, urynkowić, ulogicznić itp. Niektóre z nich będą mieć na pewno wąski zasięg występowania - będą należały do słownictwa środowiskowego, np. uchnić, bizonować, taczkować itp. Ale też są i takie derywaty, które mogą budzić wątpliwości natury poprawnościowej, np. zawiruszyć 'zakazić wirusem’, który jest bliski brzmieniowo czasownikowi zawieruszyć...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
AUL - Acta Universitatis Lodziensis
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownik

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.