skrótowo-zastępczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ten ostatni termin znowu grzeszy wieloznacznością: dla jednych materiałem literatury są słowa, dla innych świadomość ludzka. Jeśli stanąć na tym pierwszym stanowisku i znaki językowe uznać za tworzywo sztuki słowa, to czy można utrzymywać, że forma dana jest w treści? Dzieło literackie składa się ze słów w pewien sposób ułożonych, można powiedzieć w formie skrótowo-zastępczej, iż słowa dane są w nim w pewnym układzie. Ale z tego powiedzenia nie wynika bynajmniej, że istnieje coś takiego jak układ. I dlatego ten, kto mówi, że forma A (układ) dana jest w treści (w materiale), wyraża się w sposób metaforyczny, zamiast powiedzieć, że cząstki materiału (w dziele literackim słowa) są tak a tak ułożone. Nie dotyka się zaś w ten sposób wcale sprawy zależności zakresów pojęć formy A i materii (treści)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pelc, Jerzy 1971. O użyciu wyrażeń, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.