sentymentalno-melancholijny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) cze, nie zaznaje spokoju itp.). W skład obrazów, w których słowo-klucz „morze” jest konstantą kompozycyjną, obok wyrazów znaczeniowo z nim związanych, takich jak: ląd, brzeg, muszla, fale, wiatr, statki, wchodzą także słowa określające przestrzeń (dal, droga, nieskończoność, pustka, półkula, ziemia), budujące nastrój sentymentalno-melancholijny (płacz, dusza, śmierć, samotność, gwiazdy, srebrne trąby), związane z żywiołem odradzającej się przyrody (katharsis) i nieprzemijającego życia (dzieciństwo, młodość, wiosna, lato, łono, brzemię, miłość, ogień)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kornhauser, Julian 1983. Wspólny język (Jugoslavica), Katowice : Śląsk
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.