rzemieślniczo-rękodzielniczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z żelaznym lemieszem itp.) i odpowiednio do tego przejście do uprawy roślin i rolnictwa; dalsze ulepszenie narzędzi metalowych, służących do obróbki materiałów, przejście do miecha kowalskiego oraz do garncarstwa i odpowiednio do tego rozwój rzemiosła, oddzielenie się rzemiosła od rolnictwa, rozwój samodzielnego rzemiosła, a potem manufaktury; przejście od rzemieślniczych narzędzi produkcji do maszyny i przekształcenie produkcji rzemieślniczo-rękodzielniczej w przemysł maszynowy; przejście do systemu maszyn i powstanie współczesnego wielkiego przemysłu maszynowego — oto ogólny, bynajmniej niezupełny obraz rozwoju sił wytwórczych społeczeństwa w ciągu dziejów ludzkości. Rozwijali i ulepszali narzędzia produkcji,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Historia 1949. Historia Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików). Krótki kurs, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.