rewolucjonista-zamachowiec

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Dozorcy rzucili się na dół w popłochu, spychając ogłupiałych takim obrotem sprawy policjantów. Bojowiec wykorzystał ten moment, szybko wciągnął na strych pozostawionego trupa policjanta, przebrał się w jego mundur i niepostrzeżenie wydostał się z matni. Ogłosić, że uciekł, byłoby kompromitacją. Więc oficjalnie stwierdzono w prasie, że rewolucjonista-zamachowiec poległ w czasie walki. Była jednak jeszcze wdowa po zabitym policjancie. Kiedy zaczęła podnosić krzyk, co się stało z mężem, zatkano jej gębę kupą forsy i wywieziono z Łodzi...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Spieralski, Zdzisław (red.) 1967. Wspomnienia weteranów rewolucji 1905 i 1917 roku, Łódź : Wyd. Łódzkie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.