realistyczno-wychowawczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przedstawicielem nowej generacji, która wystąpiła na widownię 1858, wydając w hołdzie dla Mâchy almanach „Mâj” (od tytułu poematu Mâchy), był poeta, prozaik i publicysta J. Neruda, łączący w swej twórczości idee narodowowyzwoleńcze i mesjanistyczne z tendencjami realistyczno-wychowawczymi w duchu pozytywistycznym. Spośród innych przedstawicieli grupy „majowców” należy wymienić poetę V. Halka i powieściopisarkę K. Svćtlą. W późniejszym okresie program szkoły nar., związanej z ideami słowianofilskimi, znalazł swój najwybitniejszy wyraz w poezji S. Ćecha...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo