realistyczno-mieszczański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) jącymi się dążeniami realistycznymi. Wyrazicielem tych dążeń w tragedii był Eurypides, twórca niezmiernie interesujący, jedna z najciekawszych psychologicznie postaci w historii literatury greckiej, ale w dziejach tragedii — znak jbj cozbicia, jako formy organicznie jednolitej. Mit bohaterski, podstawa tragedii, zmienia się w jego dłoni w dramat psychologiczny o tendencjach nieraz wprost realistyczno-mieszczańskich. Forma konstrukcyjna, muzyczno-ianeczna, posągowo stylizowana służyć musi nierzadko dążeniom do prawdopodobieństwa, do życiowej codzienności akcji. Stąd, oczywiście,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Udalska, Eleonora (wyb. i oprac.) 1979. Teatrologia w Polsce w latach 1918-1939. Antologia, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo